top of page

VI Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku


W dniach od 15 do 17 września br. odbędzie się w Gdańsku VI Kongres Rodzin Polonijnych zatytułowany ”Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę”. Będzie to wielkie i ważne wydarzenie promujące piękną, chrześcijańską wizję małżeństwa i rodziny. W czasie Kongresu przez wykłady i warsztaty zostaną podjęte zagadnienia związane z budowaniem relacji małżeńskich i rodzinnych, duchowości małżeńskiej, wychowania dzieci i kryzysów małżeńskich. W ostatnim dniu Kongresu zaplanowane jest Święto Rodziny połączone z koncertem, pielgrzymką i piknikiem, a dla chętnych – zwiedzaniem Gdańska i okolic. Pragniemy w duchu ewangelizacyjnym pokazać, że jest wiele rodzin polonijnych starających się żyć według wartości.


Wśród prelegentów będą. m.in. ks. prof. Robert Skrzypczak, dr. Wincenty Łaszewski, pan Rafał Porzeziński, dr. Jacek Pulikowski, pani Bogna Białecka.


Serdecznie zapraszamy na stronę internetową Kongresu:


ŚWIATOWY KONGRES RODZIN POLONIJNYCH - ZAPISY

VIDEO - ZAPROSZENIA NA KONGRES

PROGRAM KONGRESU


Osobny panel w piątek 15 września, we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, poświęcony będzie objawieniom Maryi w Kibeho i Różańcowi Siedmiu Boleści. Swoje prelekcje wygłoszą dwaj polscy misjonarze pracujący w Kibeho w Rwandzie: ks. dr Andrzej Jakacki, pallonyn i ks. mgr. lic. Leszek Czeluśniak MIC, oraz dr Wincenty Łaszewski, mariolog i pan Andrzej Czachorowski z Fundacji R7B, propagator Różańca Siedmiu Boleści, który jest jednocześnie głównym organizatorem wydarzenia (cotygodniowa transmisja Różańca Siedmiu Boleści prowadzona przez pana Andrzeja).
Kongres odbędzie się w formie hybrydowej. Część stacjonarna Kongresu będzie miała miejsce w Gdańsku /Polsat Plus Arena Gdańsk, Pokoleń Lechii Gdańsk 1/. Niektóre sesje będą transmitowane online.


Referaty przygotowywane przez specjalistów w zakresie tematyki rodzinnej dostarczą uczestnikom wielu cennych informacji o tym jak budować szczęśliwe rodziny. Udzielą także odpowiedzi na pytanie jak można pomóc rodzinom w sytuacji trudności i zagrożeń. W ramach Kongresu przewidziane są także warsztaty w grupach, w ramach których uczestnicy będą mogli uzyskać kompetentne wsparcia w wypełnianiu podstawowych zadań rodzinnych np. w zakresie umacniania relacji małżeńskich, realizacji zadań prokreacyjno-wychowawczych, czy pomocy specjalistycznej w sytuacjach trudnych.


Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość spotkań indywidualnych z różnymi specjalistami, mającymi doświadczenie w towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom zarówno w wymiarze naukowym, jak i praktycznym. Kongres Rodzin Polonijnych stanowić będzie także znakomitą okazję do nawiązania wzajemnych relacji między uczestnikami, co sprzyjać będzie integracji środowisk polonijnych.


Światowy Kongres Rodzin Polonijnych pragnie być z jednej strony narzędziem umacniającym chrześcijańskie rodziny w wierności ewangelicznym wartościom, a z drugiej środkiem ewangelizacji, aby pokazać, że możliwe jest szlachetne i piękne życie w małżeństwie i rodzinie. Jesteśmy przekonani, że od rodziny zależy szczęście i przyszłość cywilizacji. Rodzina więc jest tak ważna dla poszczególnych osób i całych społeczeństw, że trzeba w nią zainwestować bardziej niż w inne sprawy tego świata – powiedział w zaproszeniu na Kongres bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwo Emigracji Polskiej.


Dopełnieniem części wykładowej i warsztatowej podczas Kongresu Rodzin Polonijnych będzie koncert oraz festyn rodzinny. Dla Polonii przygotowano także część turystyczną w tym zwiedzanie Westerplatte, przejście śladami „Solidarności” czy pokongresową wycieczkę na Kaszuby.

bottom of page