top of page

Płaszcz Matki Bożej z Guadalape
Zaledwie wczoraj dowiedziałam się o Apostolacie Różańca Świętego i Płaszcza Matki Bożej z Guadalupe, a już następnego dnia tj. 12 grudnia, we wspomnienie NMP z Guadalupe, spotkałam się w Poznaniu z Kasią Ciesielską ze Szczecina, która uczestniczy w tym Dziele. Po wymianie telefonów, umówiłyśmy się z Kasią na kawę, aby podzielić się swoimi doświadczeniami co do dzieł, które prowadzimy. Tak się złożyło, że akurat dziś wracała przez Poznań do Szczecina z rekolekcji w Licheniu, gdzie opowiadała o Apostolacie.


Kasia jest jedną z kilkudziesięciu osób w Polsce, które mają oficjalne pozwolenie ze strony Kościoła na posiadanie tzw. Płaszcza Matki Bożej z Guadalupe i posługiwanie modlitwą w trakcie specjalnego nabożeństwa nakładania go. Jest to nabożeństwo różańcowe (odmawia się trzy części Rożańca), w trakcie którego wystawiony jest wizerunek Maryi z Guadalupe, a chętni wierni mają możliwość w tym czasie bycia okrytym Płaszczem, wzorowanym na tym, który nosiła Matka Boża podczas objawienia Juanowi Diego.


Płaszcz jest rodzajem szkaplerza, szaty ochronnej Matki Bożej. Przykrycie nim jest widzialnym znakiem działania niewidzialnej łaski Bożej za pośrednictwem Maryi. Każdy z płaszczy ma swój numer seryjny i certyfikat i został poświęcony w Meksyku przez kustosza bazyliki Matki Bożej z Guadalupe.


W Polsce jest ok. 40 takich płaszczy. Ich opiekunami są zakony, kapłani, a także osoby świeckie.

Apostolat Różańca i Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe rozwija się od 2010 r. Inspiracją były objawienia prywatne matki 11 dzieci, Naty de Anda z Jalisco w Meksyku, w których Matka Boża nakrywa mapę całego świata swoim płaszczem wyszywanym gwiazdami. Również na płaszczu widać zarysy kontynentów. Naty de Anda przygotowała taki płaszcz, jaki widziała podczas wizji. Okrywając się nim ‒ a mogą to robić osoby indywidualnie lub grupkami, np. rodziny ‒ każdy człowiek może oddać się pod opiekę Matki Bożej z Guadalupe, prosząc ją w swoich intencjach, a także o umocnienie wiary własnej i innych.


W 2011 r. kard. Juan Sandoval Iniquez z Guadalajary zatwierdził Apostolat Płaszcza Najświętszej Dziewicy z Guadalupe, a w 2013 r. otrzymał on aprobatę papieża Franciszka, który udzielił błogosławieństwa temu dziełu i wszystkim członkom.


Kasia posługuje Płaszczem Matki Bożej w diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej za zgodą i błogosławieństwem ks. Abp Andrzeja Dzięgi. Nabożeństwo z nałożeniem Płaszcza odbywa się raz w miesiącu w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szczecinie.


Dla osób, które chciałyby się dowiedzieć więcej, Kasia pozostawiła do siebie kontakt:

– przez Fb: https://www.facebook.com/katarzyna.ciesielska.5268 – mailowo: terapia.progressus@interia.pl – telefonicznie: 517 674 900


Fot. VICONA

Comments


24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page