top of page

Tre Fontane – źródło, z którego wytrysnęła Prawda

To nie przypadek, że Matka Boża objawiła się Brunonowi – fanatycznemu protestantowi, który zwalczał Kościół katolicki – w pobliżu miejsca, gdzie w 67 r. został ścięty inny prześladowca prawdziwego Kościoła Chrystusowego – św. Paweł.

Matka Najświętsza przedstawiła się Brunonowi jako Dziewica Objawienia. Trzymała w rękach Pismo Święte, przyciskając je do serca. Przyszła jako Matka Kościoła, jako pogromczyni mocy piekielnych, które zniewoliły Bruna i zaprzęgły go do walki z Chrystusem i Kościołem. Najświętsza Panna zdjęła Brunonowi z oczu zasłonę, która zaciemniała mu Prawdę. Rozpoczął on tu nowe życie jako katolik, umierając dla błędu, niewiary i herezji. Św. Paweł z kolei, umierając tu, rozpoczął życie w wieczności, na zawsze utwierdzony w tej Prawdzie, którą kiedyś zwalczał, a jego krew stała się posiewem nowych chrześcijan – takich, jakim w przyszłości miał się stać Bruno Cornacchiola.


Przeczytaj więcej o objawieniach w Tre Fontane tutaj.Nazwa tego miejsca – Tre Fontane (trzy źródła) – związana jest z historią męczeńskiej śmierci Apostoła Narodów. Jak przekazali świadkowie egzekucji, głowa św. Pawła upadła z pnia na ziemię, a potem – tocząc się po pochyłości gruntu, podskoczyła i zatrzymała się. W tych miejscach miały wytrysnąć trzy źródła (tre fontane).


Dziś w tym miejscu znajduje się opactwo Tre Fontane pod opieką ojców Trapistów. W przeszłości rejon ten, położony z dala od miasta, był opuszczony i uważany za wylęgarnię malarii.Na terenie opactwa znajdują się aż trzy kościoły. Największy jest kościół pod wezwaniem świętych Wincentego i Anastazego, założony na początku VII wieku i przebudowany w XIII stuleciu. Należał do opactwa benedyktyńskiego, które w XIX wieku przejęli trapiści. Duże wrażenie robi bardzo surowe, skromne wnętrze i okazały wirydarz.Tuż obok stopnie prowadzą do wczesnobarokowego kościoła Santa Maria Scala Coeli (Matki Bożej od Schodów do Nieba). Pierwsza świątynia została tam wzniesiona w miejscu męczeństwa tysięcy nawróconych na chrześcijaństwo legionistów rzymskich za czasów cesarza Dioklecjana na przełomie III i IV wieku. Nazwa pochodzi od malowidła ołtarzowego, przedstawiającego wizję, jaką miał w 1138 r. założyciel cystersów św. Bernard z Clairvaux: Matka Boża przyjmuje dusze zmarłych, którzy wchodzą do nieba po schodach. Tu również według tradycji było miejsce, gdzie uwięziono świętego Pawła.Najstarsza świątynia to kościół San Paolo alle Tre Fontane (Św. Pawła przy Trzech Źródłach) z trzema ołtarzami w środku. Doprowadzono do nich wodę z trzech źródeł. Kościół został zbudowany w V wieku, a całkowicie przebudowano go w XVI wieku. Świątynię uważa się za miejsce śmierci Apostoła Narodów. Znajduje się tam kolumna, do której, jak głosi tradycja, został przywiązany podczas egzekucji. Źródła wody w środku zostały zamknięte w 1950 roku. Do kościoła prowadzi do dębowa alejka, wzdłuż której znajduje się fragment ostatniej drogi Świętego Pawła; wyłożona kamieniami i ogrodzona.W sklepikach na terenie opactwa można kupić produkty Trapistów: piwo, miód, marmoladę, oliwę, czekoladę, herbatniki.Fot. VICONA

Comentários


24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page