top of page

Nazare

Nazaré jest małą rybacką miejscowością położoną nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego i jednym z najpiękniejszych nadmorskich kurortów w Portugalii. Miasteczko położone jest przy szerokiej, pełnej złotego piasku zatoce, w cieniu pochylającego się nad nią klifu Sítio, z którego roztacza się niesamowity widok. Miasto znane jest między innymi z tradycyjnych strojów noszonych przez rybaków i ich żon. Na głównej plaży Nazaré jest wydzielone specjalne miejsce, gdzie porozkładane są siatki, na których suszą się ryby, a wcześnie rano odbywa się tam targ, gdzie można kupić świeże ryby i owoce morze.


W Nazaré znajduje się najstarsze w Portugalii sanktuarium maryjne. Swoją nazwę wzięło od bardzo starej, drewnianej figurki Maryi karmiącej Dzieciątko Jezus, którą miał wyrzeźbić św. Józef, a w IV wieku przywieźć z Nazaretu pewien mnich, który następnie zamieszkał jako pustelnik w grocie na szczycie klifu. Gotycki kościół wzniesiono w 1377 r. W XVIII w. przebudowano go w stylu barokowym. W sanktuarium modlili się monarchowie a także Vasco da Gama przed swoją podróżą do Indii.


Trochę dalej stoi mała XII-wieczna Kaplica Pamięci. Jej ściany zdobi biało – niebieska mozaika z płytek ceramicznych, wszędzie w Portugalii obecnych azulejos. Przedstawia ona historię cudownego ocalenia życia przez Matkę Boską portugalskiego rycerza Dom Fuas Roupinho (przypuszczalnie Templariusza).Fot. VICONA


Comments


24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page