top of page

24 godziny w polskim Medjugorie

Polskie Medjugorie to miejsce, które – jak wielu wierzy – wybrała sobie Królowa Pokoju na swój zakątek na polskiej ziemi. Znajduje się w Burzynie nad Biebrzą, w województwie podlaskim na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jego centrum stanowi dwupoziomowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Kiedy powstawał w latach 70. ubiegłego wieku (samą parafię erygowano w 1448 r.), mówiono, że jest za duży jak na potrzeby tutejszych mieszkańców. Ale czy podobnie nie mówiono o kościele św. Jakuba w Medjugorie? Jednak Opatrzność Boża wiedziała, że większy kościół będzie potrzebny z powodu przyszłego napływu pielgrzymów. Czy i tak będzie w Burzynie?Głównym wykonawcą planu Maryi stał się proboszcz parafii w Burzynie – ks. dr Marcin Sobiech. Wiele osób może kojarzyć księdza Marcina z Radia Nadzieja, gdzie przeprowadzał ciekawe rozmowy w audycji "Gość dnia". Od zawsze zakochany w Królowej Pokoju, jak tylko objął parafię na początku 2020 roku, postanowił sprowadzić kawałek Medjugoria do Polski. W to, że jest to w całości plan Maryi, ks. Marcin nigdy nie wątpił. Nagle, jak spod ziemi zaczęli pojawiać się ludzie dobrej woli, którzy ofiarowywali się wspomóc finansowo inwestycję a powstawaniu jej towarzyszyły również inne, bardzo zastanawiające znaki i "zbiegi okoliczności"...Tak więc w ciągu półtora roku powstało polskie Podbrdo (góra Objawień) z figurą Królowej Pokoju i stojącym nieopodal krzyżem, a także stacje różańcowe. Nie zapomniano o drewnianym krzyżu pomiędzy drugą a trzecią stacją, który upamiętnia miejsce, gdzie ukazała się Matka Boża trzeciego dnia objawień. Jest również Niebieski Krzyż z figurą Maryi znajdujący się na tyłach kościoła, figura Królowej Pokoju Matki pielgrzymów przed kościołem oraz figura Matki Bożej z Tichaliny w dolnym kościele. Były plany, aby powstała także "góra Križevac", ale ks. Marcin mówi, że Maryja pragnie, aby stworzyć raczej najpierw kaplicę Adoracji na wzór tej, która ma być wybudowana w Medjugorie. Niewykluczone, że jej kopia powstanie nawet wcześniej niż oryginał...


Oprócz tych widzialnych podobieństw do Medjugorie, jest też przede wszystkim niezwykła atmosfera duchowo-modlitewna tego miejsca, która od razu przenosi nas jakby na ziemię Gospy. Oczywiście, organizowane są też pielgrzymki z burzyńskiej parafii do Medjugorie, ale jeśli ktoś nie może tam pojechać, przyjeżdża właśnie do Burzyna. W każdy 25. dzień miesiąca (oprócz grudnia) ksiądz Marcin organizuje na miejscu "Medjugorskie Wieczory" z takim samym programem jak w Medjugorie: od godz. 18.00 dwie części Różańca Świętego – radosna i bolesna, Eucharystia, Koronka Królowej Pokoju, poświęcenie dewocjonaliów (soli, wody, oleju); modlitwa o uzdrowienie duszy i ciała oraz część chwalebna Różańca Świętego.Nowym corocznym wydarzeniem modlitewnym, które – jak ma nadzieję i już zapowiedział ks. Marcin – wpisze się na stałe w kalendarz polskiego Medjugorie jest 24 godzinna Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której rozważana będzie Męka Pańska według pism Sł. B. Luizy Piccarrety. Pierwsze rozważanie odbyło się w dniach 13-14 sierpnia br. Poprowadzili je Aleksandra Barnat oraz ks. Marcin.


„Jedna godzina rozważania mojej bolesnej męki większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a mnie sprawia wielką radość” – powiedział Pan Jezus do św. Siostry Faustyny Kowalskiej (Dz.369). I dla nas była to ogromna radość, i łaska zarazem, móc uczestniczyć w tym wydarzeniu i ofiarować Panu Jezusowi swój czas, swoje zmęczenie, trud podróży, upał i inne przeciwności. Ale wierzymy, że tylko tak można wyprosić dla siebie i dla innych największe łaski!
Posłuchaj także świadectwa ks. Marcina Sobiecha o Polskim MedjugorieFot. VICONA / CC BY-NC-ND 4.0

コメント


24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page