top of page

Klasztor w Batalha

Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej (port. Convento de Santa Maria da Vitória), zwany często Klasztorem w Batalha, to jeden najwspanialszych przykładów architektury i sztuki gotyku w Portugalii. Budowa klasztoru rozpoczęta została pod koniec XIV wieku z polecenia ówczesnego króla Portugalii – Jana I Dobrego zwanego także Wielkim (1357-1433), w podzięce za pomoc Matki Bożej w nieoczekiwanym zwycięstwie nad Kastylijczykami w słynnej bitwie pod Aljubarrotą w 1385 roku (zwycięstwo to oznacza tyle dla Portugalczyków co dla Polaków zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem). Triumf ten umocnił także na kolejne wieki niepodległość Portugalii.


Mimo że budowa klasztoru ciągnęła się przez blisko 150 lat to nie udało się w pełni zakończyć całego projektu. W 1388 roku klasztor został oddany dominikanom, którzy zachowali go aż do likwidacji zakonów religijnych w roku 1834. Na początku XIX wieku klasztor został najechany i częściowo zniszczony przez wojska napoleońskie.


W 1968 roku przy południowej fasadzie świątyni ustawiono pomnik słynnego portugalskiego rycerza i świętego Noniusza (Nuno) Alvaresa Pereiry (1360-1431).Fot. VICONA

Comments


24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page