Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, zwane też Parkiem Etnograficznym należy do największych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Prezentuje on zabytki polsko-ruskiego pogranicza, obejmującego obszar południowo-wschodniej Polski. Obiekty architektoniczne rozmieszczone są w odrębnych sektorach, z których każdy poświęcony jest innej grupie etnograficznej: Doliniakom, Pogórzanom i etnicznej: Łemkom, Bojkom..


Park Etnograficzny jest malowniczo położony na wzniesieniu nad rzeką San. Zajmuje rozległy, ciekawie ukształtowany teren. Zalesione pagórki poprzecinane wąwozami i kręte ścieżki, prowadzące do zabytkowych cerkwi, po chwili zmieniają się w łany zbóż i szerokie drogi, biegnące wśród pobielanych chat i ogrodów pełnych kwiatów. Zdarza się, że nagle, zza kępy drzew wyłania się przeciwległy brzeg rzeki z panoramą miasta, majaczącą w oddali.


Spacerując po Parku natkniemy się na kapliczki i pasieki, studnie rzeźbione w pniu drzewa i zagrody ze zwierzętami gospodarskimi. Wszechobecna zieleń sprawia wrażenie niekontrolowanej przyrody szaleńczo obłapiającej przechodnia. Mimo, że Park posiada oznakowaną trasę zwiedzania, warto wybrać się na mniej konwencjonalny spacer – zboczyć ze ścieżki, pobłądzić między chałupami, przysiąść na progu chaty lub ławce w zagrodzie. Na chwilę się zgubić. Przez drzewa i kępy krzewów nie dociera codzienność, współczesność, zgiełk. Chociaż nietrudno znaleźć drogę powrotną, wcale nie ma się na to ochoty.


Obecnie, na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego znajduje się około stu pięćdziesięciu obiektów budownictwa drewnianego, pochodzących z okresu od XVII do XX wieku. Wśród nich są: budynki mieszkalne, gospodarcze i mieszkalno-gospodarcze, obiekty użyteczności publicznej (m.in. szkoła), a także obiekty przemysłowe (m.in. kuźnia i urządzenia naftowe). Na szczególną uwagę zasługuje architektura sakralna: siedemnastowieczny kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy z Bączala Dolnego oraz cerkwie greckokatolickie – osiemnastowieczne: Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy z Grąziowej i Cerkiew św. Onufrego Pustelnika z Rosolina oraz dziewiętnastowieczna Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy z Ropek.

Źródło: https://skanseny.net/skansen/sanok

Strona oficjalna: http://skansen.mblsanok.pl

Fot. VICONA

Ostatnie posty