top of page

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie

Podróż przez 700-letnią historię Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie nazywanego „europejską perłą baroku” to niezapomniane przeżycie, zarówno pod względem architektonicznym jak i duchowym oraz szeregu atrakcji, możliwości zwiedzania i wydarzeń kulturalnych. Cały kompleks składa się z kościoła klasztornego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny, kościoła bractwa św. Józefa, opactwa Sióstr Benedyktynek, ogrodu, domu gościnnego opata oraz budynków pomocniczych.


Dostępne są dwie trasy zwiedzania: trasa podstawowa wiedzie przez obiekty reprezentujące barok w najczystszej postaci. Ukazuje wielkie dziedzictwo poprzez najwyższej światowej klasy architekturę, rzeźbę i malarstwo. Trasa rozszerzona (w weekendy i w sezonie letnim) to podróż, która oprócz obiektów podstawowych obejmuje najbardziej tajemnicze miejsca opactwa, jak strychy i podziemia.



Od wieków w Krzeszowie czczona jest Cudowna Ikona Matki Bożej Łaskawej, datowana na XIII stulecie, co czyni ją najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. W 1426 r., w trakcie najazdu husytów, klasztor został napadnięty i według legendy wymordowano 70 zakonników cysterskich. Obraz został ukryty i zaginął na prawie dwa stulecia. 18 grudnia 1622 r. doszło do niezwykłego zdarzenia. W trakcie prac restauratorskich smuga światła padła na pękniętą posadzkę. Cystersi właściwie odczytali ten znak i w tym miejscu odnaleźli zbutwiałą skrzynię z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej. Przeleżała w ukryciu 196 lat, a na pamiątkę cudownego wydarzenia 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie świętem światła.



Fot. VICONA

24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page