top of page

Sanktuarium Św. Michała Archanioła na Górze Gargano


Na wyschłych jałowych wzgórzach Gargano, które dominują zachodnie wybrzeże Zatoki Manfredońskiej, na wysokości 843 m. n.p.m., położone jest średniowieczne miasto o nazwie Monte Sant’Angelo (Góra św. Anioła) znane z faktu, że znajduje się w nim najsłynniejsze w Kościele rzymskokatolickim miejsce kultu św. Michała Archanioła.


Powstanie Sanktuarium Św. Michała Archanioła zawdzięczamy trzem objawieniom Księcia Zastępów Niebieskich biskupowi Sypontu Św. Wawrzyńcowi. Pierwsze z nich miało miejsce w 490 r. i zwane jest epizodem zagubienia byka; drugie (492 r.) epizodem zwycięstwa oraz trzecie (493 r.) epizodem poświęcenia kościoła. Kompleks monumentalny, znajdujący się obecnie pod opieką polskich księży ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła (Michalici), składa się z budowli powstałych w różnych epokach wokół Groty wybranej i poświęconej z woli Bożej nie ręką człowieka, ale przez samego Księcia Niebios Św. Michała Archanioła.


W tym historycznym miejscu, wartości historyczne i moralne przenikają się z wartościami artystycznymi stwarzając unikalny klimat, który fascynuje i przyciąga. Ale jest to przede wszystkim miejsce modlitwy i przebaczenia, gdzie można każdego dnia uzyskać odpust zupełny. Podczas pierwszego objawienia św. Michał powiedział m.in.: „Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja sam jestem jej strażnikiem... Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie... Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane”. W tym miejscu Św. Michał Archanioł przypomina wszystkim o prymacie Boga w życiu człowieka oraz ukazuje w Sakramencie Pojednania skuteczny środek zwycięstwa nad szatanem.Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Któż jak Bóg!

 

Fot. VICONA

Comments


24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page