top of page

Fatima. Orędzie nawrócenia i pokuty


Od maja do października 1917 roku, Maryja objawiła się trójce portugalskich pastuszków – 10-letniej Łucji dos Santos oraz jej kuzynom, 7-letniej Hiacyncie i 9-letniemu Franciszkowi Marto – aby za ich pośrednictwem przekazać światu orędzie, które dziś uważane jest na najważniejsze orędzie, a nawet wydarzenie historyczne XX wieku.


Matka Boża przyszła aby prosić o nawrócenie i pokutę, ponieważ świat tak bardzo odszedł od Boga i Jego praw, że znajduje się na krawędzi katastrofy – straszliwej kary, jaką Bóg przygotował dla oczyszczenia grzesznego świata. Aby do kary – która jest warunkowa – nie doszło, Maryja zaproponowała środki zaradcze: prosiła o ustanowienie w Kościele nabożeństwa Pięciu Pierwszych Sobót Miesiąca, poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu, a także modlitwę różańcową i osobiste ofiarowanie swoich cierpień za grzeszników, którzy idą dziś tak licznie do piekła.


Nie wszystkie Jej prośby zostały spełnione, lub w sposób niewystarczający, dlatego część przepowiedni już się wypełniła – wybuchła II Wojna Światowa a Rosja "rozszerzyła swe błędy po świecie". Kara wydaje się więc nieunikniona, jednak przez gorliwą modlitwę – zwłaszcza Różaniec, o który Maryja prosiła w każdym objawieniu – możemy skrócić czas jej trwania i złagodzić skutki oraz uratować wielu ludzi od wiecznego potępienia. Maryja zostawiła nam też obietnicę: "Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje".


 

Bazylika Matki Bożej Różańcowej. 13 maja 1917 r., przed pierwszym objawieniem Matki Bożej, pastuszkowie bawili się w tym miejscu. Budowali murek z kamieni. Wiele lat później wybudowano tu bazylikę... Budowę rozpoczęto w 1928, a konsekrowano 7 października 1953 r. W bazylice znajdują się grobowce Franciszka oraz Hiacynty i Łucji.


Kapliczka Objawień to prawdziwe serce Sanktuarium Fatimskiego. Była pierwszą budowlą wzniesioną w Cova da Iria w miejscu, gdzie rosło drzewko (dąb karłowaty), nad którym objawiała się Maryja. Dokładnie w miejscu objawień znajduje się kolumna, na której umieszczona jest cedrowa statua Matki Bożej Różańcowej.


Na placu przed Bazyliką do Kaplicy Objawień prowadzi chodnik zwany "ścieżką pokutną". Pielgrzymi przemierzają go na kolanach i z różańcem w ręku. "Ścieżka pokutna" kończy się obejściem na klęczkach figury Matki Bożej Fatimskiej.Procesja różańcowa. Każdego wieczoru o godz. 21:30 w Kaplicy Objawień, odbywa się Różaniec Fatimski, w czasie którego wierni z zapalonymi świecami odmawiają jedną z czterech części Różańca Świętego oraz śpiewają pieśni maryjne. To nabożeństwo o charakterze ekspiacyjnym jest odpowiedzią na dwa wezwania Maryi: do modlitwy różańcowej i do czynienia pokuty za grzeszników. Po zakończeniu modlitwy różańcowej ma miejsce procesja ze świecami, w czasie której niesiona jest figura Matki Bożej Fatimskiej (w czwartki odbywa się procesja eucharystyczna).


Droga Krzyżowa w Aljustrel (wioska pastuszków) zwana też Drogą Węgierską powstała na ścieżkach gaju oliwnego, gdzie często dzieci chodziły ze swoim stadem. Drzewa oliwne są długowieczne i większość z nich rosło już za czasów pastuszków.

13 sierpnia nie było objawienia Matki Boskiej w Cova da Iria, ponieważ starosta z miejscowości Vila Nova de Ourem zabrał widzących do więzienia, gdzie przetrzymywano ich trzy dni. W kolejną niedzielę, 19 sierpnia, Matka Boska objawiła się pastuszkom w Valinhos, niedaleko wioski, gdzie mieszkały dzieci. W miejscu objawienia wzniesiono pomnik.


Między kwietniem a październikiem 1916 r. trojgu pastuszkom z Fatimy trzy razy objawił się Anioł Pokoju, co było przygotowaniem ich do objawień Matki Bożej w 1917r. Pierwsze i trzecie objawienie miało miejsce w Loca do Anjo, niedaleko wioski Aljustrel, gdzie mieszkały dzieci.

Drugie objawienie miało miejsce latem w pobliżu studni obok gospodarstwa rodziców Łucji.


Dom rodzinny rodzeństwa Franciszka i Hiacynty Marto w Aljustrel. Został zbudowany w 1888 r., odrestaurowany w 2000 r.


Dom rodzinny Łucji Santos w Aljustrel. Został zbudowany w 1885 r., odrestaurowany w 1987 r.


Kościół parafialny w Aljustrel, gdzie trójka pastuszków z Fatimy została ochrzczona oraz cmentarz, na którym został pochowany Franciszek.


Tekst: Dorota Porzucek

fot. VICONA / CC BY-NC-ND 4.0

24-Godziny-Męki-Pańskiej-za-Polskę-_baner.jpg
bottom of page